Jak przygotować ślub i nie zwariować?

Spread the love

Ślub to radość, ślub to pozytywne uniesienia. Jednak w obecnych czasach coraz więcej osób podnosi sobie maksymalnie ciśnienie poprzez wszelkie przygotowania z tym wydarzeniem. Takie właśnie nastały czasy, że aby zorganizować standardowy ślub należy myśleć o wszystkich detalach bardzo wcześniej. To wszystko prowadzi do stresów, paniki, zdenerwowania, a przecież sama idea ślubów jest kompletnie inna. Wspomniana powyżej radość, chęć przeżycia świadomie czegoś naprawdę wielkiego. Zamiast tego para młoda oraz najbliższa rodzina zastanawia się nad tym czy wszystko będzie w porządku, czy spodoba się gościom. Nie tędy droga jednak mimo wszystko należy poznać wszelkie tajniki sprawnej organizacji ślubów, wesel. Tylko w ten sposób można sobie oszczędzić wielu stresujących chwil. Przyjrzymy się wszelkim aspektom związanym z prawidłowym przygotowaniem, terminami, jednak szczegółowe opisy konkretnych działań to naturalnie tematy na kolejne wpisy jakich na pewno w tym miejscu nie zabraknie.

Kogo prosimy na wesele, wstępna lista gości

Na początku należy ustalić wstępną listę gości. Oczywiście nie musi to być bardzo dokładne, nie musi to być lista z wszystkimi nazwiskami naszych gości. Nic z tych rzeczy. Warto po prostu wstępnie określić ile osób jesteśmy w stanie/możemy zaprosić na ślub, na wesele. To ważne bo pozwala rozpocząć poszukiwania odpowiedniej sali weselnej, pozwala określić termin imprezy i równocześnie zająć się sprawami ślubu w kościele.

Sala weselna

Polska salami weselnymi stoi. Gdzie nie spojrzymy tam sale weselne, gościńce weselne. Wybór jest ogromny ale równocześnie oznacza to, że poszukiwania należy rozpoczynać najpóźniej 12 miesięcy przed planowanym ślubem. Najlepsze obiekty w których bawić się będzie para młoda i zaproszeni przez nią goście są oblegane i dlatego nie ma co tej chwili odwlekać. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z wielu aspektów jakie muszą być brane pod uwagę czyli wielkość, możliwość wynajęcia noclegów w pobliżu, klimatyzacja na sali, rodzaj menu do wyboru, koszt za tzw. talerzyk i wiele innych spraw. To temat ogromny, warty potraktowania indywidualnego

Kościół oraz Urząd Stanu Cywilnego

Mając już ustalony termin ślubu, wesela, należy udać się do „swojego” kościoła celem załatwienia wszelkich formalności. Oprócz gromadzenia odpowiednich dokumentów również należy ustalić z księdzem zasady całej uroczystości, wnieść odpowiednie opłaty. Dodatkowo zorientować się jak i gdzie organizowane są nauki przedmałżeńskie. Każdy musi je odbyć i z uwagi na to iż tylko część kościołów organizuje takie spotkania warto jak najszybciej sprawdzić sytuację. Biorąc ślub konkordatowy wszystkie formalności załatwia ksiądz mimo to należy również udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Związane to jest z takimi sytuacjami jak wybór nazwiska panny młodej czy też przyszłych dzieci. Kilka miesięcy przed terminem to wystarczający czas na załatwienie USC.

Obsługa ślubu i wesela

Oprócz obsługi kelnerskiej, gwarantowanej przez wynajmującego sale weselną należy postawić również dość szybkie poszukiwanie specjalistów od usług dodatkowych. Wideofilmowanie, zdjęcia ślubne. Konkurencja na rynku takich usług jest ogromna co nie oznacza, że można czekać na ostatnią chwilę. Jeżeli ma to być wszystko wykonane na jak najwyższym poziomie, profesjonalnie, to liczyć należy się z faktem, że specjaliści mają terminy zarezerwowane na wiele miesięcy do przodu. Około pół roku przed ślubem powinniśmy ogarniać temat. Jak znajdować najlepszych fachowców od zdjęć ślubnych, wideofilmowania? Temat rzeka, na pewno do szczegółowego opisania w innych wątkach.
Podobnie ma się sprawa z oprawą muzyczną. Odwieczne pytanie DJ czy zespół weselny? Nie ma prostej odpowiedzi jednak najlepsi w branży mają naprawdę spory ruch w interesie i dlatego również wiele miesięcy przed terminem należy zacząć selekcjonować oferty.
Czym jedziemy do ślubu? Wybór auta nie jest problematyczny kiedy to nie posiadamy większych wymagań. Chcąc jednak skorzystać z oryginalnej propozycji, starych samochodów czy tych naprawdę luksusowych to należy temat sprawdzić około 4 miesięcy przed ślubem. To dobry czas, pozwoli zorientować się w sytuacji na rynku wynajmu aut do ślubu i wybrać to o czym się marzyło.

Suknia ślubna i garnitur czyli „droga przez mękę”;)

Panowie nie mają problemów z wyborem garnitury. Praktycznie co sprytniejsi decydują się na zakup kilka dni, tygodni przed ślubem. Gorzej z paniami. Tutaj sytuacja jest nad wyraz skomplikowana. Wiele dni spędzonych w salonach sukni ślubnych, znajdowanie coraz to lepszych fasonów. Później poprawki, trzymanie wagi i tali. Wszystko to właśnie droga przez mękę. Jednak aby trafić naprawdę na dobrą suknie ślubną około pół roku wcześniej należy zaczynać początkowe poszukiwania.

Obrączki

Temat rzeka, obecnie oprócz sieciowych sklepów jubilerskich mamy dookoła liczne zakłady jubilerskie. Rzecz w tym, że naprawdę nie ma większych problemów z dopasowaniem dla siebie odpowiedniej obrączki, wybór jest ogromny. Jednakże nie zawsze istnieje możliwość od razu zakupienia obrączki która to będzie idealnie pasowała lub też gdy chce się mieć wykonany specjalny grawer. Terminy takich zleceń to maksymalnie 4 tygodnie i warto brać to pod uwagę.


„Drobnostki i dodatki” na wesele

Przemysł związany z wszelkiego rodzaju dodatkami do wesela jest naprawdę doskonale rozwinięty. Jest tyle możliwości, że wiele osób po prostu czuje się zagubionych w tych sprawach. Można o tym pisać i pisać. Jednak począwszy od zaproszeń, poprzez zamówienie księgi gości, a skończywszy na sprawach związanych z upominkami dla gości weselnych czy też zamówieniem urządzeń do rozrywki. Wszystko to wymaga poświęcenia czasu, znajdowania najciekawszych rozwiązań ze swojego punktu widzenia. Warto jednak brać pod uwagę, że realizacja takich zamówień, mimo że to „drobnica”, może zajmować długie tygodnie.

Tytułem zakończenia – A ile to wszystko kosztuje?

Specjalnie nie skupiałem się na budżecie, specjalnie nie przygotowywałem pełnej listy przybliżonych kosztów gdyż co miejsce to inne stawki, co para młoda to inne możliwości budżetowe. Tematyka „Ile kosztuje ślub w Polsce” to naturalnie tematyka do całkiem osobnych rozważań. Z powyższego tekstu widać jednak doskonale jak wiele rzeczy jest do zrobienia aby przygotować znakomicie swój ślub, wesele, jak logistycznie trzeba działać by wszystko się udało i nie trzeba było się stresować

1 Comment

  1. http://Detournelle 9 lutego 2018 at 14:48

    Warto tutaj nie zapomnieć o fotografie ślubnym, którego zadaniem będzie właśnie wychwycić jak najlepsze ujęcia w tak szczególny dzień dla Państwa Młodych ;).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *