Najpopularniejsze przesądy ślubne

Spread the love

Zapewne zdecydowana większość z nas deklaruje, że nie wierzy przesądom. Jednak dziwnym trafem, przed ślubem każda panna młoda jest z nimi zaznajomiona i stara się postępować tak, aby nie sprowadzić na swoje małżeństwo pecha. Poniżej prezentujemy z jakimi przedślubnymi przesądami możecie się spotkać.

 1. Przesądy związane z suknią ślubną:– Pan młody nie powinien widzieć sukni ślubnej przed ślubem, a tym bardziej ubranej w nią panny młodej!– Panna młoda nie powinna uczestniczyć w szyciu swojej sukni ślubnej;– przyszła mężatka nie powinna przymierzać swojej sukni ślubnej w okolicznościach innych niż przymiarki.

  – jeżeli chcemy ustrzeć się przed staropanieństwem nie powinnyśmy przymierzać sukni panny młodej;

  – aby zapewnić parze młodej dobrobyt, należy zaszyć w fałdce sukni ślubnej ziarenko cukru i okruszek chleba.

  – jeśli podczas uroczystości zaślubin rąbek sukni ślubnej zasłoni but pana młodego, będzie on w przyszłości pod pantoflem swojej żony

 2. Ślub należy brać w miesiącach, których nazwa zawiera literę „r”. W szczególności należy wystrzegać się maja, listopada oraz pierwszego kwietnia.
 3. Przyszli małżonkowie nie powinni przymierzać przed ślubem obrączek ślubnych, a późniejsze zakładanie ich na środkowy palec wróży pecha.
 4. W dniu śluby panna młoda powinna mieć coś:– niebieskiego (zapewnia wierność małżonka)– nowego (zapewnia dostatek)– starego (gwarantuje wsparcie krewnych i przyjaciół)

  – pożyczonego (zapewnia życzliwość nowej rodziny)

 5. Tylko panna młoda powinna być ubrana na ślubie na biało.
 6. Po wzniesieniu toastu para młoda powinna rzucić za siebie puste kieliszki. Rozbite wróżą szczęśliwe lata i dostatnie życie.
 7. W imię dobrego pożycia pan młody powinien przenieść pannę młodą przez próg.
 8. Para młoda nie powinna być wieziona przez kobietę do ślubu.
 9. Koszulę pana młodego powinna kupić mu jego wybranka, a on jej buty ślubne.
 10. Wiązanka panny młodej powinna składać się z kwiatów pozbawionych kolców.

Jak wszyscy doskonale wiemy, są to tylko przesądy. Ale na wszelki wypadek… nie kuśmy losu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *