Muzyka na wesele – DJ czy zespół?

Spread the love

Wybór pierścionka zaręczynowego to dopiero wierzchołek góry lodowej związanej z ślubnymi decyzjami. W tradycji polskiej utarło się, że przyjęciu weselnemu nieodłącznie towarzyszy huczna zabawa do białego rana. Oczywiście dobra oprawa muzyczna to więcej niż połowa sukcesu. Chyba nikt z nas nie chciałby aby goście nudzili się przy stole i sytuacją idealną byłoby, aby parkiet był cały czas pełen. Z pewnością każda Para Młoda stoi przed zasadniczym wyborem – DJ czy zespół muzyczny.? Odpowiedź na to pytanie nie jest sprawą prostą. Zapewne byliście na niejednym weselu prowadzonym czy to przez zespół czy przez DJ i wiecie, że to od nich zależy klimat i powodzenie imprezy.

Zasadniczą różnicą między zespołem muzycznym a DJ`em jest sposób prezentowania muzyki. Dj będzie dysponował zdecydowanie szerszym repertuarem ponieważ odtwarza muzykę bezpośrednio z komputera lub płyt. Paleta utworów zespołu muzycznego jest ograniczona do 150 – 200 utworów. Łatwiej jest więc ingerować w „playlistę” DJ`a – zawsze zagra naszą ulubioną piosenkę czy też utwór, który w danym momencie zażyczą sobie goście. Plusem jest więc to, że nie musimy obawiać się, że bardziej wyszukany repertuar czy po prostu mniej znana piosenka będzie niemożliwa do zagrania, a taka sytuacja może zdarzyć się w przypadku zespołu muzycznego.

Kolejnym plusem Dj`a jest możliwość odtwarzania muzyki w tle podczas posiłków czy innych przerw.. Możemy więc w akompaniamencie ulubionej muzyki degustować potrawy czy prowadzić konwersacje. Nie mamy wówczas wrażenia niezręcznej ciszy gdy zespół przestaje grać. Co prawda coraz częściej zespoły muzyczne również starają się zapobiegać takim sytuacjom i odtwarzają muzykę w tle. Nie jest to jednak zasadą.

Niepodważalną przewagą zespołu muzycznego jest jednak muzyka na żywo, która dla wielu osób jest niezastąpiona na weselnym przyjęciu. Ponadto kilkuosobowy zespół wraz z szeregiem różnych instrumentów wchodzi w interakcję z gośćmi angażując ich do wspólnego śpiewania. Zespół może również towarzyszyć Parze Młodej już od błogosławieństwa, po wyjście z domu i ceremonię kościelną, po salę weselną.

Jakiegokolwiek wyboru dokonamy, niezbędne jest aby spotkać się z osobami, które w tak dużym stopniu będą miały wpływ na kształt naszej zabawy. Warto obejrzeć też wideo z imprez, na których wcześniej grali.

Gdy już zdecydujecie się na zespół bądź Dj`a staniecie przed kolejnym dylematem – wyborem repertuaru. Ale tę kwestię poruszymy już w innym artykule.

3 Comments

  1. http://Antosia 20 grudnia 2016 at 14:08

    Nie ma chyba żadnego argumentu co do tego, że DJ będzie lepszy od zespołu ;)) u nas na weselu była muzyka na żywo i oczywiście to właśnie zespół zrobił atmosferę ;)) grali i covery i swoje utwory ;)) i to my mogliśmy zadecydować o charakterze muzyki ;))


  2. 5 maja 2017 at 15:06

    Według mojej opinii lepszy jest dj, aczkolwiek i zespoły mają swoich fanatyków. W końcu dzisiejsi muzycysą nowocześni i graja naprawdę fajne kawałki!


  3. http://Tomek 6 września 2017 at 08:55

    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem na weselu jest zespół muzyczny. Ważne by taki zespół umiał dopasować się do wieku osób będących na weselu. Co ważne taka muzyka jest grana nie z “maszyny” tylko na żywo przez profesjonalnych ludzi znających się na sprawie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *