Ślub cywilny – formalności

Spread the love

Pierścionek zaręczynowy wręczony? Nie pozostaje więc nic innego jak kolejny krok, czyli ślub. Śluby cywilne od 1998 roku stały się mniej popularne. Dlaczego? Właśnie w tym roku wprowadzono do Polski ślub konkordatowy czyli ślub kościelny połączony z formalnościami towarzyszącymi ślubowi cywilnemu. Nie każdy jednak jest osobą wierzącą bądź też czuje potrzebę zawarcia śluby kościelnego. Wówczas chcąc zalegalizować swój związek zawiera ślub cywilny. W tym artykule udzielimy Wam wskazówek jak poradzić sobie z organizacją takiego ślubu.

Po pierwsze musimy zdecydować się na konkretny urząd w danym mieście. Pamiętajmy, że możemy jednak zawrzeć ślub przed urzędnikiem państwowym poza budynkiem urzędu (np. w plenerze). Jednak jest to temat na odrębny materiał.

Kolejnym krokiem jest wybór terminu. Należy pamiętać, że większość urzędów rezerwuje terminy na pół roku przed planowaną datą ślubu. Oczywiście miesiące letnie są o wiele bardziej popularne niż zimowe, dlatego warto zjawić się w urzędzie w pierwszym możliwym terminie zawarcia rezerwacji terminu. I godziny naszej uroczystości. Pamiętajcie również, że ślub może odbyć się dopiero po upływie miesiąca od dopełnienia wszystkich formalności.

Kolejnym krokiem jest dostarczenie do wybranego urzędu niezbędnych dokumentów:

  • dowody osobiste przyszłych małżonków;
  • odpisy skrócone aktów urodzenia. Ważną informacją jest, że od pewnego czasu nie trzeba już stawić się po taki dokument w naszym rodzinnym mieście, gdyż wprowadzono system elektroniczny;
  • jeżeli jesteście wdowcami musicie dostarczyć skrócony akt zgonu poprzedniego małżonka;
  • jeżeli jesteście rozwodnikami – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub oryginał prawomocnego orzeczenia sądu;

Przy okazji wizyty w urzędzie będziecie musieli podpisać zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Kolejno zdecydujecie jakie nazwisko będziecie mieć po ślubie i jakie nazwisko będą nosić Wasze pociechy (jeżeli nazwisko się odmienia, pamiętajcie o właściwych końcówkach fleksyjnych dla dziewczynki i chłopca!). Unikniecie w ten sposób niepotrzebnych problemów z formalnościami, przy rejestrowaniu dzieci w urzędzie.

Ostatnim krokiem jest uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie aktu małżeństwa. Wynosi ona 84 zł.

Po załatwieniu wszystkich powyższych formalności nie pozostaje Wam nic innego jak czekać cierpliwie na Wasz wielki dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *